III KUŹNIAŃSKI PÓŁMARATON LEŚNY
RAFAMET 2018
MIEJSKI OSRODEK KULTURY, SPORTU
I REKREACJI W KUŹNI RACIBORSKIEJ
ORGANIZATORZY I PARTNERZY
Sponsorzy i patroni medialni
TRASA
OTOCZENIE
Kompleks leśny, który w 1992 roku ucierpiał w największym po II wojnie światowej pożarze lasów w Europie. Dziś uczestnicy będą mogli zobaczyć odrodzony las.
ATEST PZLA
Dokładnie 21097,5 KM Trasa posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki
NAWIERZCHNIA
Asfaltowe nawierzchnie i długie proste odcinki są doskonałą okazją do pobicia własnych rekordów życiowych.
KUŹNIA RACIBORSKA
Gmina Kuźnia Raciborska położona jest w zachodniej części województwa śląskiego, w powiecie raciborskim, w górnym biegu Odry i dolnym Rudy. Całość gminnych terenów leży w Kotlinie Raciborskiej i w płn.-zachodniej części, należącego do Wyżyny Śląskiej, Płaskowyżu Rybnickiego. Leży nad rzeką Rudą, zewsząd otoczona jest lasami. Pierwsze wzmianki pochodzą z 1641 roku i dotyczą założenia osiedla hutniczego.
W sierpniu 1992 roku wybuchł największy pożar lasów w Europie. Ogień opanowano dopiero po czterech dobach, a cała akcja gaśnicza trwała do 20 września. W wyniku pożaru spłonęło ok. 9 tysięcy ha lasów.
Na terenie gminy powstały wsie i przysiółki. Są to dawne kolonie i osady fabryczne założone przez Cystersów. Cystersi z Jędrzejowa około roku 1252 rozpoczęli budowę klasztoru w dziewiczym lesie nad rzeką. Zakonnicy zajęli się gospodarka leśną, rolną, sadownictwem, uprawą winorośli, łowiectwem, hodowlą bydła, trzody i owiec, założyli stawy rybne, wybudowali drogi, które promieniście rozchodziły się w kierunku pobliskich miejscowości. Działalność przemysłowa obejmowała : kopalnictwo rud żelaza, wypalanie węgla drzewnego, hutnictwo i przetwórstwo stali i miedzi, produkcję szkła, smoły i alkoholu. Cystersi dbali również o życie duchowe i edukację miejscowej ludności. Ich praca wydatnie przyczyniła się do rozwoju regionu. W II poł. XIII w. Powstał w Rudach kościół oraz klasztor. W latach 1680-1790 przebudowano go w stylu barokowym. W 1730 roku dobudowano pałac opacki. Po kasacji zakonu w 1810 roku umieszczono tu szpital wojskowy a następnie przebudowano go na siedzibę magnacką, wokół której urządzono park w stylu angielskim.
W Rudach istnieje również Muzeum Kolejki Wąskotorowej.
23 listopada 1973 roku utworzony został Park Krajobrazowy “Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” o powierzchni ponad 50 tys.ha. Park ten powstał w celu ochrony niepowtarzalnych wartości przyrodniczych , kulturowych i krajobrazowych, związanych z działalnością zakonu Cystersów na Górnym Śląsku. Jest on także doskonałym. Miejscem do rozwoju turystyki i rekreacji. Spotkać tu można ponad 200 gatunków zwierząt i ok. 150 chronionych lub rzadkich gatunków roślin. Rośnie tu kilkaset drzew – pomników przyrody (m. innymi dęby, lipy, jesiony). W obrębie Parku Krajobrazowego wyodrębniono Park Przypałacowy w Rudach (ok. 100 ha powierzchni), który jest ciekawym architektonicznie kompleksem klasztorno-pałacowo-parkowym.
Przez teren gminy przebiega kilka szlaków turystycznych:
Szlak Husarii Polskiej - upamiętniający przemarsz wojsk króla Jana III Sobieskiego w 1683 r. na odsiecz Wiednia.
Szlak Polskich Szkół Mniejszościowych – łączy on miejscowości, w których w latach międzywojennych działały polskie szkoły mniejszościowe.
Szlak okrężny wokół Gliwic – biegnie on przez najciekawsze miejscowości otaczające Gliwice.
Na obszarze Gminy wytyczono kilka szlaków, będących jednocześnie ścieżkami rowerowym.
MIEJSKI OŚRODEK KULTURY, SPORTU
I REKREACJI W KUŹNI RACIBORSKIEJ
to jednostka organizacyjna Miasta Kuźnia Raciborska. Pełni rolę animatora kultury, sportu i rekreacji na rzecz Kuźnian. MOKSiR propaguje zdrowy tryb życia, proponuje nowe, innowacyjne formy czynnego wypoczynku i dbania o formę fizyczną.
Stawia przede wszystkim na sport amatorski w ujęciu masowym i tym samym popularyzację zdrowego trybu życia. Działania te mają charakter długofalowy i stanowią stale rozwijany program aktywizacji mieszkańców gminy i nie tylko. Beneficjentami działań MOKSiR są także osoby z regionu województw śląskiego i opolskiego oraz całego kraju.
Kuźniański Półmaraton Leśny
To stosunkowo młoda impreza na mapie wydarzeń biegowych w Polsce. Pierwsza edycja odbiła się szerokim i niezwykle pozytywnym echem wśród społeczności biegaczy.
Dostrzeżono dobrą organizację.
„Witam, troszkę półmaratonów już przebiegłe, ale ten w Kuźni jest naprawdę warto polecenia. Kameralny (dwieście parę osób), trasa szybka - długie proste odcinki - dobra do życiówek, lekko pagórkowata, a przede wszystkim cały czas w lesie, bez samochodów ale po gładkiej, utwardzonej nawierzchni. Organizacji też trudno coś istotnego zarzucić. W przyszłym roku chętnie wrócę.”
Autor: dada40, 2016-04-18, 13:23
KONTAKT I REJESTRACJA
Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej
ul. Klasztorna 9
47-420 Kuźnia Raciborska
tel: 32 419 14 07
WPŁATY:
Bank Spółdzielczy w Raciborzu
odział Kuźnia Raciborska
47 8475 1032 2004 3407 0638 0009