top of page

Porady
W tej odsłonie pragniemy państwu przybliżyć kilka bardzo istotnych spraw związanych z naszymi ulubieńcami, które zapewnią im ochronę, zdrowie i szczęście a nam i naszym dzieciom bezpieczeństwo i radość z bycia razem.

Ochrona

Zdrowe szczenię i kocię przez pierwsze tygodnie życia jest chronione przeciwciałami matczynymi, jednak ich poziom bardzo szybko spada. Dalszą ochronę zapewnimy im wykonując niezbędne szczepienia. I tak w przypadku psów cykl szczepień rozpoczynamy już w 6 tyg.życia wykonując szczepienie przeciwko nosówce i parwowirozie. W 9 tyg. życia należy wykonać powtórne szczepienie, stosując szczepionkę zawierającą również inne antygeny. Po ukończeniu 12 tyg. życia wykonujemy ostatnie, trzecie szczepienie, które dopiero w pełni zabezpiecza przed groźnymi dla życia chorobami wirusowymi. Obowiązkiem każdego właściciela psa jest szczepienie przeciwko wściekliźnie, które należy wykonać do 4 mies. życia psa, a następnie corocznie powtarzać. W przypadku kotów schemat szczepień rozpoczyna się w 9 tyg. życia pierwszym szczepieniem, które powtarzamy po 12 tyg. życia. Należy pamiętać, że żadne szczepienie nie gwarantuje odporności do końca życia, dlatego należy przeprowadzać szczepienia przypominające, które dostosowane są do indywidualnych potrzeb Twojego pupila.

Zdrowie

Sytuacje w których natychmiast należy udać się do weterynarza:

- wypadek komunikacyjny

- złamania

- rany skóry

- opuchnięcie oczu, warg

- połknięcie ciała obcego

- ślinotok

- intensywne wymioty

- przewlekła biegunka

- krwawa biegunka

- zaparcia

- silna bolesność jamy brzusznej

- niezborność ruchowa, kłopoty z poruszaniem się

- napady drgawek

- problemy z oddawaniem moczu

- bezmocz

- krwiomocz

- nadmierne pragnienie i oddawanie moczu

- ropny wypływ z pochwy

- brak apetytu

- osowiałość

- duszność, problemy z oddychaniem

- kaszel

- trzepanie głową

- ból ucha

- urazy gałki ocznej

Bezpieczeństwo

Odrobaczanie psów i kotów jest niezwykle istotne dla ich zdrowia, ale także dla zdrowia ludzi. Spośród wielu pasożytów wewnętrznych, które mogą występować u zwierząt, jest kilka które stanowiących zagrożenie także dla ludzi. Regularne podawanie preparatów odrobaczających jest jedynym i skutecznym sposobem niedopuszczania do inwazji pasożytów wewnętrznych, zapewniając bezpieczeństwo zarówno psu, jak również Tobie i Twojej rodzinie. Dlatego kuracje odrobaczające w postaci tabletek bądź pasty powinno się przeprowadzać nawet co 3 miesiące. A w przypadku stwierdzenia inwazji pasożytów zabieg odrobaczania należy powtórzyć po 10-14 dniach. Należy także pamiętać o pasożytach zewnętrznych takich jak pchły i kleszcze, które stanowią coraz większy problem ponieważ przenoszą bakterie, wirusy i pierwotniaki, które są przyczyną wielu chorób zagrażających naszym czworonożnym przyjaciołom. W celu niedopuszczenia do infestacji zaleca się stosowanie odpowiednich preparatów zabezpieczających, dostępnych w postaci sprayu, spot on-kropli do zapuszczania na skóę lub obroży.

Sczęście

Kluczem do szczęścia naszego pupila jest poznanie jego psychiki i zrozumienie reguł rządzących jego zachowaniem. Różni się ono od zachowania człowieka, ponieważ zwierzęca psychika ukształtowała się w zupełnie innych warunkach środowiskowych. Zwierzęta maja znacznie uboższy niż my świat myśli i symboli, nie mają też po ludzku rozwiniętej świadomości refleksyjnej. Za to właściwością ich psychiki jest umiejętność komunikacji społecznej. Zwierzęta potrafią bardzo dobrze odczytać sygnały wysyłane przez ludzi. Wiedzą kiedy jesteśmy zdenerwowani, źli albo smutni. Dlatego wiele ich zachowań wynika z reakcji na nasze zachowanie. Aby relacja z naszym czworonogiem była prawidłowa zwierzę musi mieć przewodnika, do którego ma zaufanie oraz nauczyć się pewnych reguł, które określają co wolno, a czego nie wolno robić w każdej życiowej sytuacji.

Zabiegi

Odpowiednie postępowanie i przygotowanie zwierzęcia przed znieczuleniem znacznie zwiększa jego bezpieczeństwo i komfort podczas zabiegu oraz skraca okres rekonwalescencji. Aby zabieg mógł być przeprowadzony zwierzę musi być zdrowe, odpowiednio wcześniej odrobaczone i z aktualnymi szczepieniami. W przypadku zwierząt starszych niż 4 lata zalecane jest przeprowadzenie badania ogólnego krwi i analizy moczu w celu wyeliminowania utajonych chorób wątroby bądź nerek a także cukrzycy.

Zabiegi operacyjne przeprowadzane są w znieczuleniu ogólnym, dlatego zwierzę poddawane zabiegowi powinno być na czczo. Środki anestetyczne spowalniają perystaltykę, a także mogą wywoływać wymioty, co przy zniesionym odruchu połykania może skutkować zachłystowym zapaleniem płuc. Głodówka przed zabiegiem powinna trwać przynajmniej 12 godzin, zapewniając w tym czasie dostęp do wody. Postępowanie pooperacyjne ma na celu ochronę zwierzęcia przed urazami po narkozie, dlatego należy  położyć je na posłaniu na podłodze w  spokojnym miejscu, co zmniejsza ryzyko samouszkodzeń.  W tym czasie dalej zapewniamy dostęp do wody i kontynuujemy głodówkę przez kolejne 12 godzin. Należy także zabezpieczyć ranę pooperacyjną przez zastosowanie odpowiedniego ubranka lub kołnierza ochronnego, oraz być w czasie gojenia się rany pod kontrolą lekarską, co trwa ok 10

dni.

Żywienie

Dobre żywienie to podstawa. Aby zwierzę było zdrowe trzeba spełniać jego podstawowe wymagana żywieniowe. Pokarm musi być pełnowartościowy i właściwie zbilansowany. Żywienie powinno być odpowiednio zróżnicowane ze względu na wiek, wielkość, zapotrzebowanie energetyczne, ciążę, laktację a także choroby zwierzęcia. Psy i koty są zwierzętami mięsożernymi, jednak właściwa dieta powinna oprócz wysokiej zawartości białka zawierać również odpowiednią ilość tłuszczy i węglowodanów, a także witaminy i minerały, odpowiednie substancje balastowe i wodę. Pies lub kot żywiony resztami ze stołu ludzi nie otrzyma wszystkich niezbędnych mu składników odżywczych. Gotowe karmy suche lub mokre, szczególnie te tańsze często zawierają sojowe wypełniacze bądź dodatki zbóż, które są mało wartościowe i słabo przyswajalne. Dlatego jeśli chodzi o karmy to najlepiej kupować markowe, z "górnej półki" jak Royal Canin, czy Eucanuba, natomiast przy żywieniu naturalnym suplementować odpowiednimi dodatkami mineralno-witaminowymi, szczególnie u młodych psów dużych ras. Nie należy podawać psom i kotom wędlin, kiełbas, kaszanek, pasztetów, ani innych rzeczy zawierających przyprawy, gdyż mogą one powodować podrażnienia przewodu pokarmowego lub skóry a nawet prowadzić do niewydolności wątroby czy nerek. Bezwzględnie psom nie należy podawać czekolady, winogron , a także cebuli ponieważ mogą wywoływać ciężkie zatrucia.

bottom of page